Model transakcji Funduszu Municypalnego zakłada utworzenie spółki projektowej, do której strona samorządowa wnosi nieruchomość gruntową. Fundusz natomiast, jako inwestor finansowy, wnosi do tej spółki środki pieniężne pozwalające na realizację prac budowlanych. Tak też stanie się w przypadku jarocińskiego programu budowy 400 mieszkań, gdzie spółkę celową utworzy JTBS przy udziale Jarocińskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych. – Następnie BGK TFI wejdzie kapitałem w maksymalnej kwocie 50 mln zł – poinformował w czasie konferencji prasowej Jerzy Wolski, prezes Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. – Budowa 400 mieszkań stała się faktem, bo tak naprawdę dzisiaj zaczynamy proces inwestycyjny, który będzie realizowany w kilku etapach. Są przygotowane lokalizacje inwestycji, jest, albo za chwile będzie, także uzbrojony teren – podkreślił prezes Wolski.
W pierwszym etapie inwestycji, który rozpocznie się jesienią 2016 roku, powstanie 250 mieszkań w Jarocinie przy ul. Siedlemińskiej i Leszczyce oraz w Siedleminie. W drugim etapie powstanie 150 mieszkań w Potarzycy, Łuszczanowie i przy ul. Siedlemińskiej w Jarocinie. W tym przypadku prace rozpoczną się na początku 2017 roku. W całym procesie inwestycyjnym ani gmina ani JTBS nie musi zaangażować środków finansowych. – Po naszej stronie jest zapewnienie, uzbrojenia terenu i przygotowanie dokumentacji projektowej wraz ze wszystkimi pozwoleniami, a środki finansowe na budowę 400 Mieszkań wyłoży BGK TFI – powiedział Jerzy Wolski. Realizacja całej inwestycji ma zakończyć się do września 2018 roku. Gmina i JTBS będą miały na wykup mieszkań 25 lat.
– 400 mieszkań w skali gminy to jest bardzo duże przedsięwzięcie. Cieszymy się z modelowego podejścia władz gminy do jego realizacji, bo to nie jest tak, że ktoś sobie wymyślił, że wybuduje 400 mieszkań i koniec. To jest modelowe podeście, bo zostały wybrane konkretne regiony z pełną infrastrukturą w okolicy i placówkami oświatowymi, co jest ważne w przypadku rodzin z dziećmi – powiedział Piotr Linke, prezes zarządu TFI BGK S.A. – Potwierdzam, że to jest pierwszy nasz projekt, mamy kolejne w bliskiej przyszłości, które będziemy realizować, ale na pewno będziemy dumni, gdy za parę lat będziemy mogli powiedzieć, że wszystko zaczęło się od gminy Jarocin – podkreślił Piotr Linke.
Fundusz Municypalny jest długoterminowym inwestorem finansowym, który współfinansuje inwestycje w obszarze nieruchomości realizowane przez gminy lub podległe im spółki. Powstał z inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego, który pełni rolę państwowego banku rozwoju. W kręgu zainteresowania Funduszu Municypalnego znajdują się projekty służące rozwojowi zasobów nieruchomości wykorzystywanych przez gminy w ramach realizacji zadań własnych, w szczególności nieruchomości mieszkaniowe oraz obiekty użyteczności publicznej. Fundusz angażuje się zarówno w projekty inwestycyjne w obszarze modernizacji i rozbudowy istniejących zasobów nieruchomości, jak również w budowę nowych obiektów.
Fundusz Municypalny zarządzany przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych BGK S.A. jest wpisany do rejestru funduszy inwestycyjnych pod numerem RFI 1289. Jedynym uczestnikiem Funduszu Municypalnego jest Bank Gospodarstwa Krajowego.
Korzyści, które daje gminie współpraca z Funduszem Municypalnym, to m. in.:
– możliwość uruchomienia projektów inwestycyjnych przy minimalizacji tzw. udziału własnego, bez istotnego obciążania strony wydatkowej bieżącego budżetu gminy,
– dostęp do długoterminowego finansowania uwzględniającego specyfikę samorządową,
– przejrzyste zasady realizacji projektu,
– zachowanie kontroli operacyjnej nad finansowaną nieruchomością oraz swoboda kształtowania zasad wykorzystania nieruchomości.
Standard mieszkań i stawki czynszu:
Stawka czynszu zależna będzie od lokalizacji mieszkania i będzie wynosiła od 9,50 zł do 11,00 zł/m².
Kto według planów gminy będzie mógł się ubiegać o otrzymanie mieszkania we ramach programu budowy 400 mieszkań:
– brak tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w tym samym mieście
– wypełnienie wniosku (dostępny w siedzibie JTBS i klikając TUTAJ) i złożenie w siedzibie Jarocińskiego TBS Sp. z o.o.
– wpłata kaucji w wysokości 12-krotności czynszu
– spełnienie kryteriów ekonomicznych umożliwiających terminowe opłacanie czynszu
– preferowane rodziny z dziećmi
– mieszkania przeznaczone będą także dla osób spoza gminy Jarocin.
Źródło: www.jarocin.pl